home

Facebook

 


 

 


Kalendář akcí

< Prosinec 2017 >
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobrazit vše

OdběryPokud máte zájem o pravidelné informace o novinkách na našich stránkách, zaregistrujte se k odběru právě zde.Počet odběratelů: 49Úprava odběrů

37

Každá skrytá vada se nakonec odhalí.

Se svolením autora, Ing.Oldřicha Vojty, prezidenta Asociace pomáhající lidem s autismem APLA-JM, o.s., zveřejňujeme jeho úvahu o zaměstnávání lidí s autismem. Domnívám se, že velmi trefně vystihuje problémy, se kterými se potýkáme i my při realizaci projektu "Zaměstnávání lidí s autismem".

Roman Turský

Zaměstnávání lidí na autistickém spektru


      V současné době je jednou z nosných aktivit asociace (APLA-JM)  projekt zaměstnávání lidí na autistickém spektru. Jsem jedním z rodičů, jemuž bylo dopřáno vychovávat vzácného aspíka, dnes již mladou dámu ve věku 25 let. Vzhledem k tomu, že mám také jistou zkušenost se zaměstnáním své dcery, nedá mi to a sděluji některé zkušenosti, které by měly přispět k tomu, aby projekt byl úspěšný a abychom zvládli mnohá úskalí této bohulibé aktivity.
      
      Moje dcera je kupodivu zaměstnaná. Byť pouze na 4 hodiny denně, v muzeu, kde má pouze jednoduchou pracovní náplň, i když by rozhodně zvládla mnohem, mnohem více, zejména např. práci na PC. Ale přesto poznala první zaměstnání, jistou zodpovědnost, jistý kolektiv, jistou pravidelnost a jistý legrační příjem. To málo ovšem v jejím případě považuji za velmi důležité. Chápe, že jedinou cestou k úspěchu je práce sama na sobě. Ví, že je schopna i přes svůj každodenní problém s AS leccos zvládnout a že se nemusí bát zeptat se. Ví také, že nemá dostatečné vzdělání a že si ho musí prohloubit. Jako cestu, kde by to asi šlo, vidí studium jazyků. Má dokonalou paměť, hudební sluch a baví ji cestovat. Zážitky z cest a poznávání jiných kultur je jednou z možností, jak se naučit integrovat se do světa lidí.
     

Vážení přátelé, milí rodiče.

  
Asociace pomáhající lidem s autismem Jižní Morava (APLA JM ) vstupuje do osmého roku své existence. Při úvahách o prošlém roce se mi neodbytně vybavuje dvacáté výročí od tzv. Sametové revoluce . Vidím určitou paralelu.
 
Přečetl a vyslechl jsem mnoho vyjádření občanů na toto téma. Spektrum názorů je jak známo, od zcela negativních, až po velmi pozitivní. Sám patřím k té jednoznačně pozitivně orientované části společnosti.
 
Asi jsem měl to štěstí, že jsem si nepředstavoval, že se mávnutím kouzelného proutku probudím v nové, ideální, bezproblémové společnosti, kde lidé, kteří mne dosud obklopovali  budou přeměněni v andělské bytosti. Popravdě řečeno, obával jsem se mnohem hlubších ekonomických i sociálních otřesů. Avšak stačilo mi jediné - žít ve svobodné části světa. A to mně vyšlo. Škoda, že to nebylo dřív. To ostatní bylo, je a bude pouze na mně. Samozřejmě se svobodou plně přijímám zodpovědnost sám za sebe a svoji rodinu.

Vážení rodiče, přátelé, dámy a pánové!

Otvíráme nové webové stránky našeho sdružení, které by měly být důležitým, oficiálním zdrojem informací asociace, vzájemným pojítkem mezi námi rodiči a také diskusní platformou pro nás rodiče, odbornou veřejnost, přátele a sympatizanty.

 Všem, kteří se o nové stránky zasloužili, patří velké uznání a díky. V žádném případě ovšem nemůžeme vynechat paní Bílkovou, která webové stránky úspěšně vedla doposud. Její péčí se o problematice autismu v našem regionu dozvědělo velké množství zájemců a pro mnohé z nich představovaly myšlenky uvedené na stránkách inspiraci a pomoc v nelehké situaci.
 
Poslední aktualizace 03.12.2017 21:27:39 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2017 Všechna práva vyhrazena.